2014. dec 04.

Bölcsőde és puzzle

írta: Életmód Tippek
Bölcsőde és puzzle

baby-playing-with-toys.jpg

Bölcsődével kapcsolatos sorozatom folytatódik:

A kisgyermek számára kemény megpróbáltatás, hogy a szülők munkavégzése miatt bizony minden nap azonos időben el kell indulnia, kedvétől, hangulatától függetlenül a bölcsődébe. Ilyen helyzetekben a gyermekek tiltakozási reakcióik többfélék: megpróbálnak dacolni, sokszor nagyon agresszív módon. Pl. Flóra a környezetében lévőket megrugdalná, ruháját szaggatja, Tibi hányásokat produkál, Benjámin megáll - lehetőleg középpontban - és sikít, Márk szinte vigasztalhatatlan sírásban tör ki.

Nagyon fontos, hogy - mint a fenti problémás helyzetekben is - a gondozó személyek ráérezzenek és megtalálják a konfliktusok megoldásának helyes módjait. Ha ez sikeres és a gyermek megnyugszik, könnyebben viseli el a megterheléseket.

Tulajdonképpen a gyermekre nagy nyomás hárul azáltal, hogy éppen a szoros kötődések idején és tulajdonképpen az első szociális élmények megszerzése idején kerül új környezetbe, új helyzetekbe. Meg kell tanulnia a helyes magatartást, a türelmet, az alkalmazkodást a megváltozott, új követelményekhez. Pl. főétkezéseknél kanállal és ne kézzel nyúljon a tányérba, társa tányérjába ne nyúljon bele. Új közösségi szokásokat kell elfogadnia, pl. a rendszeresen ismétlődő napirend, mely szerint pl. csak megadott időben van módja étkezésre. Nem tud nassolni, mint otthon a családban, a fürdőszobában nem lehet játszani, bizonyos játékokkal csak bizonyos helyen tud játszani. Pl. fagyöngy fűzés szőnyegen, főzőcskézés asztalnál vagy a főzőpultnál, képeskönyv nézegetése a könyv jellegétől függően a babasarokban, szőnyegen vagy asztalnál. Asztal tetejére nem állhat fel, a mászókáról a társát nem lökheti le, nem szórhatja a homokot a szemébe, ha haragszik rá. Amíg a gyermek nem tanulja meg, hogy mi a helyes és mi nem egy ilyen közösségben, addig több tiltáshelyzettel is találkozik. A gondozónak olyan viszonyt kell kialakítani a gyermekkel, hogy konfliktushelyzetekben a kicsi bizalommal forduljon hozzá.

Az adaptációs szakasz gyermekeként más és más időtartamra tehető. Van olyan gyermek, aki már néhány hét alatt alkalmazkodik az új életvitelhez, de van, akinél ez hónapokat vesz igénybe. Az előzőek ismeretében nagyon fontos, hogy a gyermekek beilleszkedése a lehető legrövidebb idő alatt, és lehetőleg zökkenőmentesen menjen végbe. Az eddigi tapasztalatok alapján felmerül a kérdés, hogy az adaptációs időszakot milyen más, új módszerekkel lehetne tovább könnyíteni.

Kertész Gabriella: A bölcsődei adaptáció - Beilleszkedési problémák a bölcsődében

Kisgyerek és puzzle

Remélem tetszett a téma választás, és mindenki tudta hasznosítani az ebben olvasottakat. Amikor a picike beilleszkedett a bölcsődébe, el lehet gondolkodni különféle fejlesztő játékokon. Ilyenek a puzzle és társai. A játék során megjelenik a szándékos vizuális felidézés képessége. és egyre jobb lesz a kisgyerek emlékezőtehetsége.

 

 

 

Szólj hozzá

puzzle bölcsőde